Slánské vánoční zpívání

Masarykovo náměstí, 24.12. 14:00 hodin


CD si můžete objednat ZDE  - Slánské vánoční zpívání (c)2012V kostele sv. Šimona a Judy v Dolíně © 2013 Jiří V. Jaroch


Blueberry 2016
O vánoce 2015, fotil bubeník Marek :)

O vánoce 2013 © Jiří V. JarochNáměstí o vánoce 2009


Karol Hevessy - harmonika, Jan Tač Kocáb - kytara, Petr Franky Žák - bicí, Lenka Brtinská - zpěv, Martina Pokludová - zpěv, flétny, Sváťa Šváb - basová kytara (2009)


Jan Tač Kocáb - kytara,  Zuzka Mohylová - zpěv, housle (2001), Ivana Zágnerová - zpěv, Milena Štrosová - zpěv, Sváťa Šváb - basová kytara, zpěvSváťa Šváb - basová kytara, Jan Tač Kocáb - kytara,  Pavel Fuxa - kytara, Jana Kolářová - zpěv, flétny, Zuzka Mohylová - zpěv, housle (1996)

Více fotek najdete na www.tacovo.cz .
  Historie, tradice
Tradice zpívání koled a vánočních písní na slánském Masarykově náměstí sahá hluboko do 90.let, kdy si parta mladých lidí sdružená v zájmovém kroužku při tehdejším DDM Slaný chodila každoročně na Štědrý den odpoledne pod velký vánoční strom nejen zahrát a zazpívat, ale hlavně popřát, předat dárky a strávit alespoň část nejkrásnějšího svátku v roce se svými přáteli a kamarády. V roce 1994 se pak této začínající tradice chopil jeden z jejích bývalých aktérů, známý slánský muzikant a zvukař Honza Kocáb, a postupně z ní vytvořil milou kulturní akci, nad kterou v průběhu dalších několika let převzalo svůj patronát Královské město Slaný.

Z prapůvodního složení zůstal v dnešní současné sestavě pouze jeho zakladatel, ale od roku 1996 až dodnes působí v tomto sdružení slánských hudebníků také nestor slánské rockové scény, slánský patriot, baskytarista a zpěvák Sváťa Šváb, mimo jiné kapelník známých slánských skupin Totální nasazení a Deratizéři a pořadatel různých hudebních akcí. Sestava se pak v průběhu let obměňovala, do kapely přicházeli a také z ní odcházeli nejrůznější slánští hudebníci, přičemž se měnilo i nástrojové obsazení, kdy skupina, jež si dala název Blueberry F., kromě tradičních akustických kytar a basové kytary experimentovala s klarinetem, klávesami, houslemi, pozounem a dalšími nástroji. Z původně folkového seskupení se postupně během několika let vyvinulo současné folk-rockové. V roce 2004 se pak soubor rozrůstá o dalšího člena, když přichází tehdy studentka slánského Gymnázia, klavíristka orchestru Beta a kytaristka a zpěvačka dívčí rockové skupiny Demnato, Martina Pokludová (Vykouková), která momentálně žije v Německu, přesto ve skupině Blueberry F. dodnes zpívá a hraje na flétnu.  Od roku 2014 se o rytmiku stará talentovaný bubeník Marek Seghman. V téže době do kapely přibyla výtečná a milá zpěvačka  mnoha sekupení Katka Zímová.

 V této době se už ze slánského vánočního zpívání pro původních několik desítek známých a přátel již dávno stala akce pro stovky diváků, když se v posledních letech jejich počet blížil tisícovce, a její věhlas překročil hranici slánského regionu. V roce 2009 přijímá pozvání do souboru nejprv jako host a později coby stálý člen multiinstrumentalista Karol Hevessy, ikona slánské hudební scény, profesionál každým coulem, který posiluje skupinu coby vokalista a hráč na harmoniku. V roce 2015 pak přichází kytarová posila, akustický kytarista Karel Máša.
 V letech 1994-2015 ve skupině hráli: Jana Kolářová, Zuzana Mohylová, Martin Ričl, Markéta Wágnerová, Pavel Fuxa, Jiří Mírovský, Dušan Janovský, Dana Peteříková, Michaela Králová, Jakub Judl, Milena Rubešová, Milena Štrosová, Ivana Zágnerová, Zuzana Zahrádková, Tomáš Husák, Lenka Brtinská, Josef Protiva a Petr Franky Žák.


Velmi děkujeme:
- našemu starostovi Ivo Rubíkovi za nezištnou mnohaletou pomoc při organizaci
- panu Stanislavu Berkovcovi staršímu, za jeho krásný malovaný betlém, který nám dlouhá léta pravidelně půjčoval
- panu Václavu Šrámkovi za stavby vánočních pódií v 90. letech, teplý čaj a várnice svařáku, který dlouhé roky s vánočním úsměvem rozdával všem, co s námi chodí  zazpívat
- našemu dvornímu fotografovi Jiřímu Jarochovi za krásné fotografie z našich vystoupení

- všem Vám, kteří chodíte zpívat a trávit vánoční čas spolu s námi!

Vaši Blueberry.